HIDDEN DRAGON KARATE-DO

HDKD OFFICIAL LOGO

Tournament Results September 2015 2014

TEAM KATA

 

JUNIOR INCLUDING 8 YEARS & BELOW COMPETITORS

GOLD - Thomas Wilson & James Williams               SILVER -  Edward Hopkinson & Finley Waleboer

BRONZE - Owen Barker & Harry Williams

 

JUNIOR ALL GRADES 9 YEARS & OVER

GOLD - Jake & Max McCarthy               SILVER - Lillie Dale & Grace Bridges                

BRONZE - Hannah Inman & Charlotte Page

 

JUNIOR 3RD KYU & ABOVE

GOLD -  Ruby Allen & Jack Holden              SILVER - William Hamilton & Lucas O'Brien

BRONZE - Dovydas Raizys & Ethan Varley

 

PARENT & CHILD TEAM  

GOLD - Mike & Ethan Varley                SILVER - Mark & Leo Cameron  

BRONZE - Renata Raiziene & Dovydas Raizys

 

SENIOR ALL GRADES

GOLD -  Peter Bentley-Hicks & Mark Hancock       SILVER - Renata Raiziene & Brian Beilby

BRONZE - Hannah Dyson-Waleboer & Mark Cameron

 

SENSEI & SEMPAI TEAM

GOLD - James Riley & Ruby Allen              SILVER - Steve Caulfield & Lucas O'Brien

BRONZE - Mike Varley & Ellie Fox

KOBUDO

 

INTERMEDIATE

GOLD - Joshua McKechnie

SILVER - Joseph Hudson

BRONZE - Leo Cameron

 

ADVANCED

GOLD - Jack Holden

SILVER - Ruby Allen

BRONZE - Ethan Varley

 

 

 

INDIVIDUAL KATA

 

JUNIOR 8TH TO 7TH KYU

GOLD - Louis Isherwood

SILVER - Jacob Viner-McQuillan

BRONZE - Jake McCarthy

 

JUNIOR 6TH KYU

GOLD - Xander Gillard

SILVER - Lillie Dale      

BRONZE - Grace Bridges

 

JUNIOR 5TH KYU

GOLD - Jake Valentine

SILVER - Joseph Butler

BRONZE - Louis Johnson

 

JUNIOR 4TH KYU

GOLD - Edward Hopkinson

SILVER - Hannah Inman

BRONZE - Thomas Wilson

 

JUNIOR 3RD TO 2ND KYU

GOLD - Joshua McKechnie

SILVER - Dovydas Raizys

BRONZE - Leo Cameron

 

JUNIOR 1ST KYU

GOLD - Joseph Hudson

SILVER - Vinny Cusworth

BRONZE - Ethan Varley

 

JUNIOR BLACK BELT

GOLD - Jack Holden

SILVER - Ruby Allen

BRONZE - Lucas O'Brien

 

SENIOR 5TH KYU

GOLD - Peter Bentley-Hicks

SILVER - Mark Hancock

BRONZE - Hannah            Dyson-Waleboer

 

SENIOR 4TH TO 3RD KYU

GOLD - Stacey Mc~Dermott

SILVER - Mark Cameron

BRONZE - Renata Raiziene

 

INSTRUCTOR DIVISION

GOLD - Steve Caulfield

SILVER - Mike Varley

BRONZE - Tony Valentine

INDIVIDUAL KUMITE

 

JUNIOR 6TH TO 4TH KYU

GOLD - Cain                Williams-Hardwick

SILVER - Harry Williams

BRONZE - Joseph Butler

 

JUNIOR 3RD TO 1ST KYU

GOLD - Joseph Hudson

SILVER - Ethan Varley

BRONZE - Jack Townsend

 

JUNIOR BLACK BELT

GOLD - Jack Holden

SILVER - Ruby Allen

BRONZE - Lucas O'Brien

 

SENIOR

GOLD - Mark Cameron

SILVER - Peter Bentley-Hicks

BRONZE - Brian Beilby

 

INSTRUCTORS

GOLD - James Riley

SILVER - Steve Caulfield

BRONZE - Tony Valentine

 

 

 

TEAM KUMITE

 

JUNIOR 5-8 YEARS

GOLD -  Jake Valentine, Lucas Howgate & Louis Isherwood    

SILVER -  Jacob Viner-Mcquillan, Finley Waleboer & Edward Hopkinson

BRONZE -  Owen Barker, Harry Williams & George Nixon

 

JUNIOR 9-10 YEARS

GOLD - James Williams, Joseph Hudson & Jack Townsend

SILVER - Leo Cameron, Joshua McKechnie & Joseph Butler

 

JUNIOR 11-15 YEARS

GOLD - Jack Holden, Ruby Allen & Lucas O'Brien

SILVER - Charlotte Page, Cole Richardson & Dovydas Raizys

BRONZE - Ethan Varley, William Hamilton & Jake McCarthy

 

SENIORS

GOLD - Mike Varley, Rik Barker & Phil Shannon

SILVER - James Riley, Tony Valentine & Mark Cameron

BRONZE - Steve Caulfield, Peter Bentley-Hicks & Mark Hancock